Zasady kierowania na konsultacje w przypadku wątpliwości orzeczniczych
W przypadku wątpliwości orzeczniczych lekarz uprawniony do przeprowadzania badań profilaktycznych z podstawowej jednostki służby medycyny pracy ma prawo skierować pacjenta (badanego na potrzeby Kodeksu Pracy) do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy celem rozstrzygnięcia wątpliwości orzeczniczych co do możliwości zatrudnienia na określonym stanowisku pracy.
Konsultacja pacjenta skierowanego przez lekarza podstawowej jednostki służby medycyny pracy (lekarza uprawnionego do badań profilaktycznych) jest bezpłatna dla pacjenta, lekarza kierującego oraz zakładu pracy.
Lekarz uprawniony wystawia skierowanie na konsultację do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy z określeniem problemu, załączając skierowanie na badanie profilaktyczne z zakładu pracy, dokumentację z badania profilaktycznego (karta badania profilaktycznego + wyniki badań dodatkowych) - dopuszczalna kserokopia potwierdzona za zgodność z oryginałem. W przypadku konsultacji dotyczącej badania kontrolnego oraz konieczności porównania aktualnych badań z poprze-dnimi, jak np. audiogram, spirometria, itd., należy załączyć również dokumentację z wcześniejszych badań profilaktycznych.
Po wpłynięciu dokumentacji do Ośrodka (osobiste złożenie dokumentacji lub przesłanie drogą pocztową), wyznaczany jest termin badania. O terminie pacjent informowany jest listownie i telefonicznie (jeżeli jest podany kontakt telefoniczny).
Z wynikiem konsultacji badany wraca do lekarza kierującego celem uzyskania zaświadczenia dla potrzeb Kodeksu pracy.